Arama


Şu anda SanalCafe.com Forumlarını okuyorsun. Eğer sen de “Benim de söyleyeceklerim var!” diyorsan, hemen facebook connecti kullanarak 10 sn de aramıza katılabilirsin.
Menu Buyuk Ust
Forum RSS  Arama Arama
[İzledim] Kelebeğin Rüyası
  • Sayfalar #
  • 1
Offline JimJime
[ yokluğunda. ]
JimJime

# 22.3.2013 18:35:33


Kelebeğin Rüyası
Filmin Yönetmeni: Yılmaz Erdoğan
Filmin Türü: Biyografi, Dram
IMDB Puanı: 8.2
Ülke: Türkiye
Yayınlanan Tarih: 22 Şubat 2013
Senaryo yazarı: Yılmaz Erdoğan, Rahman Altın
Başrol Oyuncuları: Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Yılmaz Erdoğan, Belçim Erdoğan, Farah Zeynep Abdullah

Filmin Konusu:

Zonguldak`ta yaşayan iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa`da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı`nın kızı Suzan`ın Zonguldak`a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer`in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940`lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer`in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir..

Yönetmenliğini ve senaristliğini Yılmaz Erdoğan`ın üstlendiği filmin yapımcılığı yine BKM`ye ait. Çekimleri Zonguldak ve İstanbul`da gerçekleştirilen yapım aynı zamanda Zonguldaklı madencilerin de öyküsüne değiniyor.


Biraz ağır ilerleyen bir film, o yüzden başlarda biraz sıkılmanız hatta sonunu getiremeden kapatmanız olası. Salonu terk edenler olmuştu biz izlerken. Tempo yavaş, konu ağır ilerliyor ki elle tutulur belirli bir konu da yok aslında. Sanat filmi sayılabilir bu yüzden. Ayrıca bana kalırsa Mert Fırat ve Kıvanç Tatlıtuğ`un oyunculukları harikaydı. Yılmaz Erdoğan da öyle iyiydi. Yalnız bu en güzel aşkların başrolüne Belçim Erdoğan`ı koymaktan vazgeçmedikleri sürece bir şeyler hep eksik kalmaya devam edecek. Aradaki aşkı, o duyguyu aksettirememiş hiçbir şekilde. Oyunculuk adına en ufak bir şey yok kadında, tepeden tırnağa yapmacık. Resmen sinirleniyorum böyle güzel yapımların içinde olduğu için.

Türünü sevenlere güzel bir film olmuş, ağır ilerlemesine ve Belçim Erdoğan`a rağmen severek izledim
Puanım: 8/10

Bu hikâyeye bir son lazımdı.
  • Sayfalar #
  • 1
cevap yaz
Kalın   İtalik   Altı Çizgili   Üstü Çizgili   Sola Yatık   Ortala   Sağa Yatık   Link  Resim   YouTUBE  MetaCafe   Öpücük Alkış Kafası Karışık Ağlayan Sırıtan Gülümse | İfadeler
Buyuk Menu Alt
Site Haritası

Facebook Twitter RSS