Arama


Şu anda SanalCafe.com Forumlarını okuyorsun. Eğer sen de “Benim de söyleyeceklerim var!” diyorsan, hemen facebook connecti kullanarak 10 sn de aramıza katılabilirsin.
Menu Buyuk Ust
Forum RSS  Arama Arama
[İzledim] Çanakkale Yolun Sonu
  • Sayfalar #
  • 1
Offline JimJime
[ yokluğunda. ]
JimJime

# 29.3.2013 00:05:55


Çanakkale Yolun Sonu
Filmin Yönetmeni: Kemal Uzun
Filmin Türü: Savaş, Aksiyon, Dram
IMDB Puanı: 7,9
Ülke: Türkiye
Yayınlanan Tarih: 15 Mart 2013
Senaryo Yazarı: Alphan Dikmen, Başak Angigün
Oyuncular: Gürkan Uygun, Berrak Tüzünataç, Umut Kurt, Mahir Günşiray, Fikret Yıldırım Urağ, Ben Warwick, Stephen Chance, Memetcan Diper


Filmin Konusu

Takvimler Nisan 1915`i gösterdiğinde I. Dünya Savaşı`nın en çetin cephelerinden biri olan Çanakkale`de işgalci güçler aylardır sürdürdükleri kuşatmadan hiçbir şey elde edememiş haldedirler. Anzak güçleri daha sonra kendi isimleriyle anılacak olan Anzak Koyu`nda mağlup edilmişlerdir.

İçinde isimsiz kahramanlar Muhsin ve Hasan kardeşlerin de yer aldığı Hilal-i Ahmer cemiyetine mensup destek birliği zorlu bir yol sonrası cepheye ulaşır. Ne var ki siperlere girdikleri anda savaşın tahmin edemedikleri sert ve acımasız yüzüyle karşılaşırlar. Muhsin oldukça keskin bir nişancıdır ama her gün ölümle buruna burunadırlar. Yüzbaşı İbrahim Adil, Muhsin`i keskin nişancı olarak görevlendirmiştir ve yüzbaşıdan istediği tek şey kardeşi Hasan`ın cephe gerisinde görevlendirilmesidir. Muhsin bir başka keskin nişancı olan Şeref ile beraber en ön saflardaki düşman askerlerini avlarken keskin hüneri ve Anzak`ları tek tek indirmesi de tüm koyda adının duyulmasına neden olacaktır. Fakat Anzak kuvvetlerinin başındaki İngiliz Binbaşı Steward`ın bu namlı Türk askerine karşı manevrası da gecikmeyecektir.

Çalışmaları uzun süredir devam eden Çanakkale Savaşı`nı konu alan filmin genel direktörlüğünü Serdar Akar üstleniyor. Çanakkale Savaşı`nda yaşananları merkezine alacak film, isimsiz kahramanlar üzerinden Çanakkale cephesini orada yaşananları, kısaca bu dramatik öyküyü yeni bir bakış açısıyla beyazperdeye taşıyor.


~

İzlerken sıkmıyor kesinlikle. Ağır ilerleyen bir film değil. Gerek sahneleri, gerek oyuncuların performansıyla iyi sayılabilecek bir film çıkmış ortaya ama sonunun bitiş şekli beni tam anlamıyla tamin etmedi. Keskin nişancı konusuna değinmeye çalışılmış. Savaşın genelini anlatmaya çalışıp hiçbir şey anlatamamaktansa belirli bir konuyu ele almaları yerinde bir karar olmuş elbette ama hadi biraz hareketlensin, gerilim artsın diye beklerken filmin bir anda bitmesi hayal kırıklığı yarattı biraz. Finale öyle hızlı bir giriş yapıldı ki nasıl bittiğini anlamadık bile. Sonunu daha çarpıcı bir biçimde bağlayabilselermiş çok daha iyi olabilirmiş. İzleyen birçok kişi bu konuda hemfikir olacaktır eminim.

Bunların haricinde Gürkan Uygun`un performansı oldukça iyiydi. Bu rolden sonra o artık bir Memati değil O kadar farklı bir rolde öylesine güzel ve içten oynamış ki ben çok beğendim. Açıkçası oynayamamış diyebileceğim kimse de yok filmde. Herkes rolünün hakkını tam anlamıyla verebilmiş. Duygusal sahneler insanın içine işleyen cinsten, o kısımlar fazlasıyla tatmin etti beni. Tabii bir de olmazsa olmazımız aşk var ama bence burdan da çıkmasa olurmuş. Dolayısıyla birçok şey güzel ve yerindeydi ama dediğim gibi tek eksik hızlı bitmesi, biraz da konunun yüzeysel işlenmesi.

Eksik kalan şeyler olmasına rağmen yine de tarihle ilgili filmlerinin izlenmesi taraftarıyım. İçi tam doldurulamasa bile hepsinden alınacak bir şeyler mutlaka var.

Yeter ki gerçeklikten uzak olmasın, ufak tefek hatalar her zaman olur

Puanım: 7/10
Bu hikâyeye bir son lazımdı.
Offline Ömer Bgr
[ ]
Ömer Bgr

# 29.3.2013 04:09:50
Alıntı : JimJime
Eksik kalan şeyler olmasına rağmen yine de tarihle ilgili filmlerinin izlenmesi taraftarıyım. İçi tam doldurulamasa bile hepsinden alınacak bir şeyler mutlaka varbende aynı görüşteyim. tarihi gerçeklikten uzak yapıtların yerine, eksikte olsa gerçekliği olanları seyretmek lazım. bu filmi henüz seyretmek nasip olmadı ama en kısa zamanda seyredicem.

En uzak mesafe ne Afrika`dır, ne Çin, ne Hindistan, ne seyyareler, ne de yıldızlar geceleri ışıldayan... En uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir birbirini anlamayan.....
  • Sayfalar #
  • 1
cevap yaz
Kalın   İtalik   Altı Çizgili   Üstü Çizgili   Sola Yatık   Ortala   Sağa Yatık   Link  Resim   YouTUBE  MetaCafe   Öpücük Alkış Kafası Karışık Ağlayan Sırıtan Gülümse | İfadeler
Buyuk Menu Alt
Site Haritası

Facebook Twitter RSS