Arama


Şu anda SanalCafe.com Forumlarını okuyorsun. Eğer sen de “Benim de söyleyeceklerim var!” diyorsan, hemen facebook connecti kullanarak 10 sn de aramıza katılabilirsin.
Menu Buyuk Ust
Forum RSS  Arama Arama
Fenerbahce`nin şampiyonluk yürüyüşü.
  • Sayfalar #
  • 1
Offline Evo
[ "Sesinde ne var biliyor musun? // Söyleyemediğin sözcükler var.!" ]
Evo

# 2.5.2011 07:41:24
Konuya nerden başlayacağımı bilemiyorum aslında. Daha doğrusu yazının belli bir konusu dahi yok.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Türk sporunda son 10 yılda en başarılı takım Fenerbahce. Geçmişin davasını gütmeyeceğim çünkü gelebilecek tepkileri takma adımın Evo olduğunu bildiğim kadar biliyorum. Fenerbahce`nin son 10 yılda elde ettiği başarıları hangi şartlar altında kazandığını irdeleyeceğim daha çok.

Son 10 yılda Fenerbahce 4, Galatasaray 3, Beşiktaş 2 ve Bursaspor 1 defa şampiyon olmuş. Fenerbahce şampiyon olamadığı 6 yılda ligi 4 defa ikinci bitirmiş. Bunların ikisi herkesin bildiği üzere son maçta kaçırılan şampiyonluklar olarak tarihe geçmiş.

Yetmiş mi? Yetmemiş! Önem sıralamasına göre futboldan sonra ikinci sıraya yerleşen basketbolda da büyük başarılara imza atmış. Erkek basketbol takımı 4 sene üst üste şampiyon olmuş, iki defa *Euroleague`de 8`li finalin kapısından dönmüş. Kadın basketbol takımı son 10 senede 8 defa şampiyon olmuş ve 6 defasını son 6 yılda gerçekleştirmiş. Bu sürede FIBA Kadınlar EuroCup`ta 2 kez Final Four oynamış birinde 2. birinde 4. olmuş. Kadınlar Euroleague`de 5 kez çeyrek final oynamış. Bunların hepsini son 10 yıl içinde başarmış.

Hatırlandığı üzere voleybol kadınlarda geçen yıl Avrupa ikincisi olmuş ve bu yıl başında da Dünya`nın en iyi 4 takımının yarıştığı kıtalararası kupada şampiyon olmuş.

Yarıştığı tüm spor branşlarında ya birinci olmuş ya da birincilik yarışına dahil olmuş. Hatta Galatasaray başkanı Adnan Polat`ın bir esprisine dahi konu olmuş. Ne demiş Adnan Polat: "Sadece su topunda rahatlıkla birinci olabiliyoruz onda da Fenerbahce yok."

Türk sporunun bu genel durumuna tepeden baktıktan sonra futbol özeline inmenin kimseye zararı olmaz. Biliyoruz ki futbolda başarılı olamazsanız diğer branşlardaki başarılarınız önemi kalmaz.

Yukarıda da hafiften değindiğim gibi son 10 yılda en çok şampiyon olan takım Fenerbahce. Son 5 yılda da 2 defa travmatik ikincilikler yaşadığı herkesin malumu.

Özellikle geçen sene olan olaylar gösterdi ki Türkiye`de iki takım var. Biri Fenerbahce, diğeri ise "diğerleri". Hatırlayın geçen seneyi. Gözünüzün önüne getirin bir. İlk nefeste aklıma gelen iki açıklama şunlar.

"Bu lig şaibelidir." Adnan Polat
"Bu lig temiz değildir." Devlet bakanı Faruk Çelik

Bu açıklamalar Fenerbahce son haftalara lider girerken yapılıyor. Son haftada şampiyon Bursaspor olunca ligin namusu temizleniyor. Yani lig vajinasını çamaşır suyuna batırıyor. (Vajinayı kullanmamın sebebi kadınları aşağılamak değildir. Haydar Dümen`e gelen bir soru üzerinedir)

Geçen senin hesabını tutmadan bu seneye dönelim. Bu sene durum daha da vahim hale bürünüyor. Fenerbahce bu yıl kendisini 4. büyük olarak gören aslında benim hiçbir zaman "büyük" olarak görmediğim bir rakiple yarışıyor. Trabzonspor`u büyük olarak görmemem daha önce elde ettiği 6 şampiyonluğu küçük görmemden değil. Bir şehir takımının asla büyük olamayacağı tezimden kaynaklanıyor.

Şimdi yakın geçmişe bir göz atalım. Bu sezonun devre arası ve Fenerbahce 9 puan geride. Aykut Kocaman bir basın mensubuyla "off the record" sohbetinde Trabzonspor`un kazandığı penaltıların "irdelenmesi" gerektiğini söylüyor. Tırnak içlerine dikkat çekmek istiyorum. Sonra amiyane tabirle Şenol Güneş ve Aykut Kocaman arasında polemik savaşları vol1 başlıyor. Şenol Güneş yaşına ve adına hiç yakışmayacak derecede saygısızlık ve terbiyesizlik yapıyor ancak Aykut Kocaman "kendisine olan saygımı yitirdim" salvosuyla büyüklüğün yaşta olmadığını gösteriyor.

İkinci devrenin ilk 3 maçında Trabzonspor 3`ü Fenerbahce`ye olmak üzere 7 puan yitirince ilk önce Beşiktaş yönetimi ayaklanıyor. Dikkatinizi çekerim. Trabzonspor değil Beşiktaş yönetimi ayaklanıyor. Nedeni ise belli. Yaptıkları milyonlarca euroluk transferlere rağmen yarışta arkalarda kalıyorlar. Onların başarısızlığın konuşulmamasının tek yolu Fenerbahce`nin şampiyon olamaması olarak görüyorlar. Aynı geçen sene Adnan Polat`ın yaptığı gibi.

Bunlar olurken Sadri Şener ligin ilk yarısında MHK, federasyon ve Aziz Yıldırım`a olan hayranlığını dile getirmekten gocunmuyor. Çünkü takımı 9 puan önde, çünkü sezon başında yapılan ihalede Aziz Yıldırım sayesinde 3-5 milyon euro fazla kazanç sağladılar. Bu sayede Jaja`yı transfer ettiler vs.

Fenerbahce`nin şampiyonluk yürüyüşü başlayınca ilk ayaklanan Beşiktaş oluyor. Çünkü sezon başına da, devre arasına da en iddialı giren takım onlar olmasına rağmen geride kalan takım oluyorlar. Sonra Trabzonspor yönetimi bir açıklama yapıyor. Ardından Beşiktaş yönetimi tekrar "biz daha önce söylemiştik o zaman nerelerdeydiniz" diyor.

Fenerbahce yönetimi ise toplanıyor ve bir metinin yayınlanması ve okunması konusunda ortak kanıya varıyorlar. Bu metni çoğu zaman olduğu gibi asbaşkanlardan Şekip Mosturoğlu basına okuyor. Sadri Şener metni Fenerbahce başkanın okumadığından rahatsız olup "ben onunla (Şekip Mosturoğlu`nu kastediyor) muhatap olmam" diyerek kendini değil zaten küçük olan takımını daha da küçültüyor.

Bu arada Sadri Şener`in esprileri (!) gündeme oturuyor ama kendisi çok espritüel olduğu için dikkate alınmıyor. Aynı esprileri (!) Aziz Yıldırım yapsa Türkiye gündemini düşünmek dahi istemiyorum.

Olaylar bu şekilde gelişirken söz dönüp dolaşıp Fenerbahce`nin kazandığı şampiyonlukların şaibeli olduğu konusunda kilitleniyor. Hani dedik ya son 10 yılın en çok şampiyon olan takımı Fenerbahce diye. Detaya baktığınızda 218 galibiyetle en çok galip gelen, 59 kez ile en az mağlup olan, 714 kez ile en çok gol atan takımı da Fenerbahce oluyor.

Şu basit soruyu kimse sormuyor. Madem Aziz Yıldırım maçları bağlıyor neden iki kez son maça bıraktı işi? Neden 28 yıldır hala Türkiye kupası alınamıyor? Bu soruları sormuyorlar çünkü verecekleri hiçbir cevap yok.

Dikkat ederseniz hakem hatalarına hiç değinmedim. Gerek duymuyorum çünkü. Onu zaten çokça yapan var yazılı ve görsel basında. Ancak Sadri Şener`in Fenerbahce`nin oynadığı takımların kalecileri hakkında, yine Trabzon yerel basını ve ulusal basında çıkan Eskişehir Fenerbahce`ye yattı Trabzon`a savaştı gibi sözler hakkında çok çirkin düşüncelerim var.

Her kim ki Fenerbahce`nin kazandığı bir şampiyonluğu diğer takımların kazandıkları şampiyonluklardan ayırarak şerefsiz şampiyonluklar olarak nitelendiriyorsa, her kim ki Fenerbahce`nin rakiplerinin Fenerbahce`ye yattığı gibi düşüncelere kapılıyorsa yapması gereken ilk iş kendi şereflerini sorgulamak olacaktır. Yoksa Fenerbahce taraftarı ve camiasının herkesin şerefi hakkında söyleyeceği şeyler olacaktır.
Gerçek olarak var olmadığım için, yaşamda ben yapmacık bir varlıktan, bir hiçten ibarettim; sevmeye ve sevilmeye, ancak beni sevmelerini istediğim ve baştan çıkarmak suretiyle sevmeye kalkıştığım kimselerden ödünç aldığım yapmacıklar ve sahtelikler yoluyla ulaşabilen bir ölüydüm.
Offline BABASCARFACE
[ Hep yenilikten yana oluruz ama eskilerin yerini hi ]
BABASCARFACE

# 2.5.2011 19:33:48
fenev son 10 yılda başarılı ama neye göre başarılı be evo türkiye liginin en kötü 10 yılında tek iyi fenev ortaya çıktı dalga geçmiyorum cidden söyluyorum en kötü 10 sezonun en iyisi fenev turkiye liginde şampiyon olmak ve 2. olmak başarıysa tabi fenev son 10 yılda en iyi gunlerine dönerken gs tarihinin en kötü 10 sezonunu geride bıraktı ama yinede içimdeki gs sevgisi bitmedi eskisi gibi buyuk bi sevgi devam ediyo umarım ligin kalitesi artar ve milli takımla beraber kulup takımlarımız artık avrupada dunyada birşeyler yaparlar bıktık ulen hep yabancıların maçını izlemekten bi türk takımı olsada onu tutsak artık
İmparatorunuza söyleyin şimdiki osmanlı padişahı öncekilere benzemez benim gücümün ulaştığı yerlere sizin imparatorunuzun hayalleri bile ulaşamaz. FATİH SULTAN MEHMET
Offline FurkanR
[ ]
FurkanR

# 2.5.2011 23:57:37
Alıntı : BABASCARFACE
fenev son 10 yılda başarılı ama neye göre başarılı be evo türkiye liginin en kötü 10 yılında tek iyi fenev ortaya çıktı dalga geçmiyorum cidden söyluyorum en kötü 10 sezonun en iyisi fenev turkiye liginde şampiyon olmak ve 2. olmak başarıysa tabi fenev son 10 yılda en iyi gunlerine dönerken gs tarihinin en kötü 10 sezonunu geride bıraktı ama yinede içimdeki gs sevgisi bitmedi eskisi gibi buyuk bi sevgi devam ediyo umarım ligin kalitesi artar ve milli takımla beraber kulup takımlarımız artık avrupada dunyada birşeyler yaparlar bıktık ulen hep yabancıların maçını izlemekten bi türk takımı olsada onu tutsak artık


La yazmasana şu konuya bişey götün kaşınıyo senin de adam tek başına fener hakkında essay yazmış sana mı cevap veremeyecek Evo affet bu çocuğu cevap verme
Offline BABASCARFACE
[ Hep yenilikten yana oluruz ama eskilerin yerini hi ]
BABASCARFACE

# 3.5.2011 10:02:36
yok olm ben fb başarılı diyorum gecen gun buyuk şehir maçına bakarken düşündüm gs 10 yılda ne kadar geriye gittiyse fb bu 10 yılda çok ileriye gitti hakları yenilmez ama türkiye ligininde kalitesi belli be kardeşim artık avrupada bi takımımız oynasında bizde sevinelim hep ingiliz ispanyol takımların izlemeyelim.
İmparatorunuza söyleyin şimdiki osmanlı padişahı öncekilere benzemez benim gücümün ulaştığı yerlere sizin imparatorunuzun hayalleri bile ulaşamaz. FATİH SULTAN MEHMET
Offline FurkanR
[ ]
FurkanR

# 15.1.2012 23:32:10
up
  • Sayfalar #
  • 1
cevap yaz
Kalın   İtalik   Altı Çizgili   Üstü Çizgili   Sola Yatık   Ortala   Sağa Yatık   Link  Resim   YouTUBE  MetaCafe   Öpücük Alkış Kafası Karışık Ağlayan Sırıtan Gülümse | İfadeler
Buyuk Menu Alt
Site Haritası

Facebook Twitter RSS