Arama


Şu anda SanalCafe.com Forumlarını okuyorsun. Eğer sen de “Benim de söyleyeceklerim var!” diyorsan, hemen facebook connecti kullanarak 10 sn de aramıza katılabilirsin.
Menu Buyuk Ust
Forum RSS  Arama Arama
Türk işi msn^den büyük atak
  • Sayfalar #
  • 1
Offline gs_341
[ Atatürk`ü sevmek maya gibidir.Sütü bozuk olanda tutmaz. ]
gs_341

# 29.8.2011 16:36:16
şaklı programcının ‘messenger` yazılımı msp`nin kullanıcısı 2 ayda 500 bine ulaştı. siz türkçe bir cümle yazıyorsunuz, karşı taraftaki ingilizce`ye çevrilmiş halini okuyor. dünyanın her yerindeki insanlarla iletişime geçebiliyorsunuz. sistemin kurucusu necmettin özalp, msp`ye en çok rusça çeviri isteği geldiğini, bunun üzerinde çalıştıklarını söyledi. vatan`ın haberine göre, uşaklı bir girişimci, hazırladığı yazılımla hem dünyada milyonlarca kullanıcısı olan anlık mesajlaşma sistemi msn`e, hem de google`ın çeviri sistemi google translate`e rakip oldu.

uşak`ta yaşayan necmettin özalp`in çeviri sistemine olan ilgi katlanarak büyüyor. yaklaşık 2 ay önce deneme sürümü açılan milli sistem projesi (msp), şimdiden 500 bin üyeye ulaştı. türkçe-ingilizce çeviri ekranıyla büyük ilgi gören sistem bu ay içinde iki dil için daha çeviri yapabilecek.

ancak en çok ilgi gören diller, sistemin sahibini bile şaşırtıyor. şimdiye kadar 5 binden fazla e-posta aldıklarını söyleyen msp`nin kurucusu necmettin özalp, “gelen mail`lerin yarısı istek. kullanıcılar en çok rusça istiyor. ardından arapça ve almanca talebi geliyor” dedi. özalp, tahminlerine göre birkaç ay içinde başlatacakları rusça, arapça ve almanca dil seçenekleriyle kullanıcı sayısının 1 milyonu aşacağını söyledi.

facebook gibi olacak
msp, halen beta yani deneme sürümüyle devam ediyor. orjinal sürümü henüz kullanıcılara açmayan özalp, proje ile ilgili yeni gelişmeler olduğunu belirtti. “orjinal sürümü çıkardık ama kullanıcılara açmadık. projemizde farklılık yapacağız” diyen özalp, facebook benzeri bir arayüz oluşturmaya çalıştıklarını açıkladı.

yapılacak yenilikle msp, bir paylaşım platformu haline gelecek. msp`nin ana sayfasında hem internetten arama, hem mesajlaşma ve anlık çeviri hem de facebook gibi bir paylaşım ekranı olacak.

necmettin özalp`ın verdiği bilgiye göre sistemi en çok türkler kullanıyor. programın yabancı kullanıcılarının yüzde 35`i bulduğunu söyleyen özalp, “yurtdışı kullanıcılar ise en çok almanya, fransa, ingiltere ve abd`den geliyor” diyor.

"çevirimiz google`dan başarili"
uşaklı girişimci, şimdilik sadece türkçe-ingilizce anlık çeviri yapan programın toplamda 161 dile ulaşmasını hedefliyor.

rusça ve arapça sürümün kullanıcı sayısını ikiye katlayacağını vurgulayan özalp, şunları söylüyor: “dünyanın her yerinden farklı istekler geliyor. hatta 15-20 maddelik talepler bile var. ancak önceliğimiz türkçe-rusça ve türkçe- arapça olacak. bayramdan sonra yeni dilleri de kullanıma açmayı planlıyoruz. böylece kullanıcı sayımız da 1 milyonu geçecek.”

google`ın çeviri programı olan google translate`in tercümedeki başarı oranının yüzde 50 olduğunu ifade eden özalp, msp`de bu oranın yüzde 70-90 aralığında değiştiğini iddia ediyor. msp messenger, diğer çeviri programlarından farklı olarak yazışmalardaki ‘mrb` gibi kısaltmaları da karşı tarafa istenilen dilde ‘merhaba` olarak gönderiyor.

nasil kullaniliyor?
- milli sistem projesi`ni (msp) kullanmak için mspmessenger.com isimli siteden 1.6 mb büyüklüğündeki programı indirmek gerekiyor.

- indirilip bilgisayara kurulan programı kullanmak için bir kullanıcı adı ve şifre belirleniyor. sonraki tüm girişlerde bu isim ve şifre kullanılıyor.

- karşı tarafta konuşulmak istenen kişinin de msp`yi indirmesi gerekiyor. ikili listelerine birbirini ekleyip konuşmaya başlıyor.

- kullanıcılar mesajını ister türkçe isterse çeviriyle ingilizce olarak karşı tarafa gönderebiliyor.

- türkçe yazılan yazıyı örneğin abd`deki kullanıcı ingilizce okuyor.

- messenger ekranında oyunlar, internet radyosu, televizyon ve video izleme gibi seçenekler de bulunuyor.

bakanliktan ses yok
sistemin kurucusu necmettin özalp, hükümetten destek beklediklerini söyledi. kültür bakanlığı`ndan tescillenen program için microsoft`tan da dijital imza yetkisi alınmıştı. bu sistemin kullanımı için her ay 20 bin liralık server ödemesi yaptıklarını anlatan özalp, “msp`nin uluslararası bir marka olması için devletten destek bekliyoruz. ulaştırma bakanlığı`na gittik ancak şimdiye kadar bir geri dönüş olmadı” dedi. bilim sanayi ve teknoloji bakanı nihat ergün ise daha önce, “bu ülkenin gençlerinden bir bill gates neden çıkmasın?” demişti.

horonlu titreşim
necmettin özalp yeni planlarının yöresel dilleri de çevirmek olduğunu söyledi. 2011 bitmeden msp messenger yurtiçinde de şiveleri çevirecek. “gari, nişiyon” gibi yöreye özgü ifadeler istenilen diğer şiveye dönecek.

msn messenger, msn`deki titreşimli uyarıyı da türkiye`ye uyarlıyor. yapılacak yenilikle klasik titreşim yerine horon teper gibi titreşim gönderilecek. programın orjinal sürümünün çıkmasıyla kullanıcının katkısı da artacak. yapay zeka ile en çok doğru olduğu teyit edilen çeviri uygulanacak.

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/664494-turk-isi-msnden-muthis-atak?utm_medium=twitter&utm_source=twitterfeed
Hak yemek adet olmuş*hak yiyenler mert olmuş*bu adalet çemberinde*herkes buna alet olmuş
Offline uaemrah
[ unutursun için yana yana,unutursun ölüm sana bana ]
uaemrah

# 30.8.2011 03:19:32
) eline sağlık kardeşim...

sen denedin mi bu programı ?
ultrAslan
Offline gs_341
[ Atatürk`ü sevmek maya gibidir.Sütü bozuk olanda tutmaz. ]
gs_341

# 30.8.2011 04:45:54
aynen hacı yükledim bunu
ama listemde kimse yok
Hak yemek adet olmuş*hak yiyenler mert olmuş*bu adalet çemberinde*herkes buna alet olmuş
  • Sayfalar #
  • 1
cevap yaz
Kalın   İtalik   Altı Çizgili   Üstü Çizgili   Sola Yatık   Ortala   Sağa Yatık   Link  Resim   YouTUBE  MetaCafe   Öpücük Alkış Kafası Karışık Ağlayan Sırıtan Gülümse | İfadeler
Buyuk Menu Alt
Site Haritası

Facebook Twitter RSS